Witam. Mając zbędną naklejkę „1.5 GLE” postanowiłem pobawić się i spróbować stworzyć coś co będzie bardziej zgodne z tym co mam pod maską. Moim celem było ?2.0 GLE?. Jak się okazało jest to dość proste i można to spokojnie zrobić w domu bez specjalistycznego sprzętu. Potrzebujemy tylko starej nalepki z klapy.

1) Ze starej nalepki delikatnie nożykiem podważamy i usuwamy starą srebrna folię klejącą ze spodu. Jeśli chcemy przerobić tylko pół naklejki, np. zostawiając napis ?GLE? czy ?GLI? trzeba delikatnie ta folię naciąć i pozostawić w tej części, której nie będziemy przerabiali.

2) Po usunięciu tej folii mamy odsłonięty lakier, delikatnie usuwamy go rozpuszczalnikiem nitro przy pomocy szmatki bądź papieru toaletowego. Należy uważać aby nie zmoczyć górnej powierzchni nalepki gdyż nitro może ja zmatowić. Operację należy wykonać szybko nasączając szmatkę/papier minimalna ilością nitro, aby nie sprawić naklejce kąpieli w rozpuszczalniku. Co prawda ta guma nie matowieje tak szybko jak przezroczyste tworzywa sztuczne, jednak należy być ostrożnym.

3) W jakimś programie graficznym (może być nawet edytor tekstowy) tworzymy właściwy napis, u mnie było to ?2.0? – białe litery na czarnym tle.

4) Drukujemy na papierze kredowym przy pomocy drukarki laserowej. Najlepiej użyć białego arkusza ale można od biedy użyć ulotki bądź strony z jakiegoś ?lepszego? pisemka wydawanego na takim właśnie papierze. Jeśli nie mamy dostępu do drukarki laserowej możemy wydrukować to na atramentówce na zwykłym papierze i zrobić odbitkę na papierze kredowym w punkcie ksero.

5) Przykładamy wycięty z papieru napis z tłem do nalepki od tyłu. Następnie musimy przy
pomocy żelazka naprasować obraz na nalepkę lekko naciskając. Najlepiej robić to przez czysty arkusz papieru do drukarki (zwykłego ? nie kredowego) aby nie pobrudzić naszego AGD gdyż mogłoby to doprowadzić do furii żonę/matkę. Moc żelazka powinna być ustawiona na dwie kropki ? więcej może zniszczyć gumę naklejki.

6) Jak już to wystygnie wrzucamy do ciepłej wody z dodatkiem mydła. Potem delikatnie usuwamy rozmoknięty papier. Resztki kredy z nalepki w miejscach gdzie nie było tonera (u mnie cyferki ?2.0?) zmywamy albo pocierając z wyczuciem palcem albo przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów.

7) Przy pomocy dobrego czarnego markera uzupełniamy braki w tonerze. Ponieważ nie miałem markera użyłem pędzelka maczanego w czarnym matowym lakierze, psikniętym na kawałek folii w celu podeschnięcia (spraye są bardzo rzadkie i za słabo kryją na takie śliskiej gumie). Zostawiamy do wyschnięcia markera/lakieru.

8) Ostatni krok. Jeśli przerabialiśmy tylko połowę nalepki, podważamy nożykiem resztę starej srebrnej folii i ja zrywamy. W tym momencie należy na całość od spodu nakleić srebrną lub aluminiową samoprzylepną folię.

Teraz pozostaje tylko użyć taśmy dwustronnej i przykleić nowe oznaczenie na klapę. Z pozoru wszystko wydaje się skomplikowane, ale w praktyce zajmuje to niewiele więcej czasu niż napisanie tego artykułu. Powodzenia

Grzegorz ?e_gregor#1917 ? Zawada

e_gregor#1917